

Wczesne komputery cyfrowe były elektromechaniczne, przełączniki elektryczne wykorzystywały przekaźniki mechaniczne do obliczeń. Urządzenia te charakteryzowały się niską szybkością działania i zostały w końcu zastąpione znacznie szybszymi komputerami elektrycznymi, oryginalnie wykorzystującymi lampy próżniowe. Z2, stworzony przez niemieckiego inżyniera Konrada Zuse’ a w 1939 roku, był jednym z pierwszych przykładów elektromechanicznego komputera przekaźnikowego.
Czy da się odzyskać utracone dane z komputera
W 1941 r. Zuse poszedł za swoją wcześniejszą maszyną z Z3, pierwszym na świecie działającym elektromechanicznym komputerem programowalnym, w pełni zautomatyzowanym komputerem cyfrowym. Model Z3 został zbudowany z 2000 przekaźników o długości 22 bitów, które pracowały z częstotliwością zegara około 5-10 Hz. Kod programu został podany na folii perforowanej, natomiast dane można było zapisać w pamięci 64 słów lub dostarczyć z klawiatury. Pod pewnymi względami była ona dość podobna do nowoczesnych maszyn, co było pionierem licznych osiągnięć, takich jak liczba zmiennoprzecinkowych punktów. Zamiast cięższego do wdrożenia systemu dziesiętnego (stosowanego we wcześniejszym projekcie Charlesa Babbage zastosowanie systemu binarnego oznaczało, że maszyny Zuse’ a były łatwiejsze w budowie i potencjalnie bardziej niezawodne, biorąc pod uwagę dostępne w tamtym czasie technologie. Model Z3 był kompletny. O tym, czy da się odzyskać dane z dysku komputera na: http://3giga.pl/oferta/odzyskiwanie-danych-z-dysku/
Odzyskiwanie danych w serwisie komputerowym
Czysto elektroniczne elementy obwodów szybko zastąpiły swoje mechaniczne i elektromechaniczne odpowiedniki, a w tym samym czasie cyfrowe obliczenia zastąpiły analogowe. Inżynier Tommy Flowers, który w latach trzydziestych XX wieku pracował na Post Office Research Station w Londynie, zaczął badać możliwości wykorzystania elektroniki w centrali telefonicznej. Zbudowany przez niego w 1934 r. sprzęt eksperymentalny został oddany do użytku pięć lat później, przekształcając część sieci centrali telefonicznej w elektroniczny system przetwarzania danych za pomocą tysięcy lamp próżniowych.W Stanach Zjednoczonych John Vincent Atanasoff i Clifford E. Berry z Iowa
State University opracowali i przetestowali w 1942 r. komputer Atanasoff-Berry Computer (ABC), pierwszy “automatyczny elektroniczny komputer cyfrowy”. Konstrukcja ta była również całkowicie elektroniczna i wykorzystywała około 300 lamp próżniowych, z kondensatorami zamocowanymi w mechanicznie obracającym się bębnie do pamięci.
Podczas II wojny światowej Brytyjczycy z Bletchley Park odnieśli szereg sukcesów w przełamywaniu szyfrowanej niemieckiej komunikacji wojskowej. Niemiecka maszyna szyfrująca Enigma została po raz pierwszy zaatakowana przy pomocy elektromechanicznych bomb. Aby złamać bardziej wyrafinowaną niemiecką maszynę Lorenz SZ 40/42, wykorzystywaną do komunikacji armii wysokiego szczebla, Max Newman i jego koledzy zlecili firmie Flowers budowę Kolossa.